Rusko je opäť veľkým hráčom

Autor: Dominika Slavkovská | 2.10.2014 o 7:24 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  693x

Ako informoval 29.9.2014 námestník ministra zahraničných vecí Ruska, Grigory Karasin, Rusko vysiela do juhovýchodných oblastí Ukrajiny ďalší humanitárny konvoj. Karasin konštatoval, že pomoc bojmi zasiahnutým regiónom bude pokračovať pokým to bude Rusko považovať za nevyhnutné.

Podľa môjho názoru je konanie Ruska, bez súhlasu medzinárodného spoločenstva (OSN), no najmä samotnej vlády, parlamentu Ukrajiny, značne kontroverzné. Rusko totiž posiela na Ukrajinu svoje konvoje cez povstalcami kontrolovaný hraničný prechod bez objektívneho záujmu o ich kontrolu nezávislými pozorovateľmi OSN. Takéto konanie poškodzuje image Ruska na medzinárodnej politickej scéne. Neodškriepiteľným faktom však je, že obyvateľstvo postihnuté bojmi humanitárnu pomoc urýchlene potrebuje, na čo v súčasnej dobe reálne reaguje výhradne Rusko.

Rusko svojím konaním celému svetu dokazuje, že je veľmocou konajúcou tak, ako to samotné uzná za najlepšie. Takýmto konaním Rusko zároveň získava na popularite pri prorusky orientovanom obyvateľstve Ukrajiny, ako aj medzi ruskými menšinami v ostatných krajinách. Otáznym rovnako ostáva, či konvojmi podporuje priamo, teda výzbrojou, alebo nepriamo aspoň výstrojom, aj prorusky orientovaných separatistov. 

Rusko, od samotného „zabratia“ Krymu, celému svetu jasne dokazuje, ako to naznačilo už pri konflikte s Gruzínskom v roku 2008, že z pozície tichej, Studenou vojnou vyčerpanej veľmoci, opäť zaujíma geopolitickú pozíciu, z ktorej si presadí svoje záujmy bez ohľadu na ostatných. Dovolím si konštatovať, že Rusko sa začalo opäť správať tak, ako to robia USA: „presadíme si svoje, či sa Vám to páči alebo nie“.

http://en.itar-tass.com/russia/751780   

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?